Ząb – wieś podhalańska, leżąca na Pogórzu Gubałowskim. Jedna z najwyżej położonych miejscowości w Polsce, średnia wysokość najwyżej położonej części osiedli Zębu leży na wysokości 1013 m n.p.m. Od strony południowej graniczy z Zakopanem od północnej z Bustrykiem. U podnóża strony wschodniej znajduje się wieś Suche a po zachodniej stronie graniczy z Nowem Bystrem. Teren zamieszkały Zębu leży na wysokości od 910-1021 m n.p.m.

We wsi znajduje się drewniany kościół parafialny budowany w latach od 1915 do 1921 roku o regionalnym wystroju wnętrza z ołtarzem autorstwa Wojciecha Brzegi, przydrożne kapliczki z rzeźbionymi świątkami, żelazne krzyże tzw. hamerskie (pochodzące z Huty Hamerskie, zakładu w Kuźnicach), oraz obsadzony limbami cmentarz, z którego roztacza się widok na Tatry.

Wieś została założona w 1620 r. Jej mieszkańcy pozostali do dziś wierni tradycjom rolniczym i pasterskim. Wieś liczy obecnie ok. 1533 mieszkańców i prawie 400 gospodarstw rolnych. Ma własną szkołę (podstawową i gimnazjum), remizę strażacką i ośrodek zdrowia. Od 1964 r. działa w Zębie zespół regionalny Zbójnicek. Prezentuje on kulturę regionu, ludowych autorów oraz zwyczaje i muzykę góralską.

W Zębie urodzili się znani narciarze Józef Łuszczek i Stanisław Bobak, wychował się tutaj mistrz świata i dwukrotny mistrz olimpijski w skokach narciarskich Kamil Stoch. W Zębie mieszkał kompozytor Henryk Mikołaj Górecki.

 

Kumoterki - Kościelisko

Ząb - prezentacja

Góralska muzyka Zębu

Ząb -wieś podhalańska

Widok obok domu Widok obok domu Widok na Ząb Widok na Ząb Widok na Ząb, Gubałówkę Widok na Ząb, Gubałówkę kościół w Zębie kościół w Zębie kościół w Zębie kościół w Zębie
Kaplica Kaplica Kolejka szynowa Kolejka szynowa Widok na Zakopane Widok na Zakopane Zakopane nocą Zakopane nocą panorama Tatr panorama Tatr
kaplica kaplica wyciąg Harenda wyciąg Harenda Wyciąg Suche Wyciąg Suche Szymoszkowa Szymoszkowa Szymoszkowa Szymoszkowa
Przy bacówce Przy bacówce