Odsłony: 2630

Bardzo popularna trasa szkolnych wycieczek...... 

Szlak na Sarnią Skałkę przez Dolinę Białego

Wyruszamy z parkingu przy Wielkiej Krokwi (skoczni). Idziemy szlakiem pod reglami około 500m, dochodzimy do wejścia do Doliny Białego. Skręcamy w lewo do doliny. Przez około 2,5km idziemy wzdłuż Białego Potoku, płynącego w skałach wapiennych. Żłobi on głębokie koryto z licznymi progami skalnymi, małymi wodospadami i zagłębieniami krystalicznej wody.

Po trasie spotykamy zamknięte drewnianą kratą wejście do uranowej sztolni o długości 270m. Na początku lat 50-tych XXw. wydobywano tu niewielkie ilości uranu. Na końcu doliny dochodzimy do urokliwego wodospadu.

Skręcamy w prawo w kierunku carnego szlaku (nad reglami). Po dojściu do niego, nadal kierujemy się w prawo w kierunku Dol. Strążyskiej i Sarniej Skałki. Sarnia Skałka to skaliste wzgórze obok Giewontu - wspaniały punkt widokowy na Giewont, tatry Wysokie , no i oczywiście Zakopane i okolice.

wracamy, mamy do wyboru trasę powrotną przez Dolinę Białego lub zejście do Doliny Strążyskiej. proponuję wybrać to drugie rozwiązanie. 

 

Ząb -wieś podhalańska

Widok obok domu Widok obok domu Widok na Ząb Widok na Ząb Widok na Ząb, Gubałówkę Widok na Ząb, Gubałówkę kościół w Zębie kościół w Zębie kościół w Zębie kościół w Zębie
Kaplica Kaplica Kolejka szynowa Kolejka szynowa Widok na Zakopane Widok na Zakopane Zakopane nocą Zakopane nocą panorama Tatr panorama Tatr
kaplica kaplica wyciąg Harenda wyciąg Harenda Wyciąg Suche Wyciąg Suche Szymoszkowa Szymoszkowa Szymoszkowa Szymoszkowa
Przy bacówce Przy bacówce